Увага! КІР!!! ( Внимание! КОРЬ!!!)

УВАГА! Про це важливо знати!!!

Пам’ятка стосовно профілактики кору

У 2017-му році епідемічна ситуація з кору в Україні дещо ускладнилась. Лише за 2 останні місяці зареєстровано близько тисячі випадків захворювання на кір. Захворюваність на кір має циклічний перебіг, так в 2006-му році в Україні на кір захворіло близько 45 тисяч осіб, в 2012-му році було зареєстровано 15 тисяч захворілих. В 2017-му році очікується черговий циклічний підйом захворюваності на кір.

Кір – це надзвичайно заразне гостре вірусне захворювання. Сприйнятливість людини до кору дуже висока. Індекс контагіозності становить 0,96-0,98, тобто, всі діти і дорослі, які не хворіли на кір і не щеплені проти кору, але були в контакті з хворим, захворіють.

Джерелом збудника є хвора людина з моменту появи перших ознак хвороби до п’ятого дня від початку висипань. Від моменту зараження до появи перших ознак захворювання проходить від 7 до 17 днів. Початок хвороби супроводжується температурою до 39-40, покашлюванням, першінням в горлі, рясними виділеннями з носа. Специфічні ознаки, наявність яких дозволяє однозначно діагностувати кір, проявляються на другий день хвороби. На внутрішній поверхні щік, в області корінних зубів з’являються червонуваті плями, вкриті дрібним білястим висипом (плями Філатова Копліка). Виникає яскраво виражене почервоніння слизової очей, світлобоязнь. На 4-5 добу хвороби виникає корева висипка – червоні плями різних розмірів. Висипання спочатку з’являються на шкірі обличчя, за вухами, шиї, потім висип розповсюджується на тулуб, руки і ноги. Висип тримається протягом декількох днів, потім зникає в тому ж порядку, яскраво-червоні плями починають бліднути і приймати коричневий відтінок. Поряд з даними проявами, відбувається нормалізація стану хворого: спостерігається зниження температури, спадає набряк слизових оболонок ротової порожнини.

Перебіг хвороби може ускладнюватися ураженням дихальної системи: ларингітом, трахеїтом, бронхітом, пневмонією, очей – кон’юнктивітом, блефаритом, травної системи – диспепсії, запаленням середнього вуха – отитом або слухової труби – євстахеіт. Внаслідок перенесеного кору може розвинутись енцефаліт, панецефаліт.

Після перенесеного захворювання зберігається тривалий імунітет. Кір – це повітряно-краплинна інфекція. Вірус попадає в організм через слизові оболонки верхніх дихальних шляхів від хворої кором людини при диханні, розмові, чханні і кашлі. З потоком повітря вірус кору може попадати в сусідні приміщення й навіть на інші поверхи будинку через вікна, вентиляцію, замкові щілини, тому заразитися можна просто перебуваючи в одному будинку із хворим.

При цьому вірус швидко гине в зовнішньому середовищі, тому поширення інфекції через предмети (постільну білизну, одяг, іграшки), а також через третіх осіб, що контактували із хворим, практично неможливо. Приміщення, де перебував хворий кором, досить провітрити, щоб у ньому можна було перебувати без ризику заразитися. У колективі, в якому виявлено хворого, проводять поточну дезінфекцію, забезпечують медичне спостереження за дітьми, які спілкувались з хворим.

У кімнаті, де перебуває хворий, необхідно щодня робити вологе прибирання, часті провітрювання. Штори краще тримати закритими, тому що при кору спостерігається світлобоязнь. Постільна білизна й піжама хворого повинні бути свіжими. Хворому дають пити кип’ячену воду, компот, морси. Їжа повинна бути легка: кисломолочні продукти (кефір, йогурт), овочеві супи, овочеві й фруктові пюре, відварене протерте м’ясо (нежирна телятина, курка, індичка).

Єдиним надійним способом запобігти захворюванню на кір, а також попередити розвиток тяжких ускладнень є активна імунізація. Щеплення проти кору в Україні відповідно до календаря щеплень проводяться в 12 місяців та 6 років.

Якщо Ви хочете вберегтися від захворювання кором, не нехтуйте профілактичними щепленнями та завітайте до свого дільничого лікаря.

Найголовніше, пам’ятати – виконання цих елементарних правил рятує життя!!!